qTranslate-X 3.4.6.5 - en to ro_RO translation catalogue (148 entries)

en: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generates a list of languages separated by &lt;normal_separator&gt; except for the last one, where &lt;last_separator&gt; will be used instead.
ro_RO: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generază o listă de limbi separate de  &lt;normal_separator&gt; cu excepţia ultimei, unde &lt;last_separator&gt; fa fi folosit în loc.

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
ro_RO: 2 - Litere <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">Codul ISO Limbi</a> pentru limba pe care vrei să o introduci. (Examplu: ro)

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
ro_RO: <div id="message" class="error fade"><p>Serviciile qTranslate nu au putut fi iniţializate <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>

en: <div>Translate to %s</div>
ro_RO: <div>Traducere în %s</div>

en: Action
ro_RO: Acţiune

en: Add Language
ro_RO: Adaugă Limbă

en: Add Language &raquo;
ro_RO: Adaugă Limbă &raquo;

en: Additional information: %s
ro_RO: Informaţii Adiţionale: %s

en: Allows your visitors to choose a Language.
ro_RO: Permite vizitatorilor să schimbe limba.

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
ro_RO: Şterge şi traducerile pentru Categorii/Etichete/Legături.

en: An error occured: %s
ro_RO: A apărut o eroare: %s

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
ro_RO: O eroare serioasă a fost întâlnită şi serviciile qTranslate nu pot continua. Pentru ajutor, te rugăm să vizitezi <a href="%s">Forum Suport</a>

en: An unknown error occured with the selected service.
ro_RO: O eroare necunoscută a apărut la serviciul selectat.

en: Automatically check for .mo-Database Updates of installed languages.
ro_RO: Verifică automat pentru actualizări .mo ale limbilor instalate.

en: Below, you will find configuration settings for qTranslate Service Providers, which are required for them to operate.
ro_RO: Dedesubt, vei găsi setările de configurare pentru Provideri de Servicii qTranslate, care sunt necesare pentru ca acestea să functioneze.

en: Both processes are <b>irreversible</b>! Be sure to make a full database backup before clicking one of the links.
ro_RO: Ambele procese sunt <b>ireversibile</b>! Fii sigur că ai făcut o copie la toată baza de date înainte de a da click pe unul din link-uri.

en: Cannot disable Default Language!
ro_RO: Limba implicită nu poate fi deyactivată!

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
ro_RO: Acest serviciu nu poate fi folosit, nu sunt toate <a href="%s">câmpurile necesare</a> completate pentru acest serviciu.

en: Check this box and click Save Changes to reset all qTranslate settings.
ro_RO: Bifează această căsuţă şi dă click pe Salvare Modiicări pentru a reseta toate setările qTranslate.

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
ro_RO: Alege steagul ţării corespunzător pentru această limbă. (Expemplu:  ro.png)

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
ro_RO: Alege limba implicită a acestui site. Aceasta este limba care va fi afişată pe %s. Poţi de asemenea să schimbi ordinea limbilor cu ajutorul săgeţilor de mai sus.

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Convert Database
ro_RO: Converteşte Baza de Date

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
ro_RO: Nu a fost posibilă scrierea la "%s", Bazele de date Gettext nu au putut fi descărcate!

en: Current Status: %s
ro_RO: Stare Curentă: %s

en: Date / Time Conversion
ro_RO: Conversie Timp / Dată

en: Date Format
ro_RO: Format Dată

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Default Language
ro_RO: Limbă Implicită

en: Default Language / Order
ro_RO: Limbă Implicită - Ordinea Limbilor

en: Delete
ro_RO: Şterge

en: Deleting an open order doesn't cancel it. You will have to logon to the service homepage and cancel it there.
ro_RO: Ştergerea unei comenzi deschise nu o anulează. Trebuie să te autentifici pe site-ul serviciului şi să îl anulezi de acolo.

en: Depending on the mode selected, additional customizations of the theme may be needed.
ro_RO: În funcţie de modul ales, modificări adiţionale în temă (şablon) vor fi necesare.

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
ro_RO: Depinde de Modul de Conversie a  Datei / Timpului, poţi să introduci <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (foloseşte %q pentru sufixul zilei (st,nd,rd,th)) sau formatul <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">datei</a>. Acest câmp este opţionall. (Examplu: %A %B %e%q, %Y)

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
ro_RO: Depinde de Modul de Conversie a  Datei / Timpului, poţi să introduci <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> sau formatul <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">datei</a>. Acest câmp este opţionall. (Examplu: %I:%M %p)

en: Detect Browser Language
ro_RO: Detectează limba navigatorului

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
ro_RO: Detectează limba navigatorului şi redirectionează către această limbă.

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Display:
ro_RO: Arată:

en: Dropdown Box
ro_RO: Căsuţă Alegere

en: ERROR: Could not connect to qTranslate Services. Please try again later.
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut realiza conexiunea la serviciile qTranslate. Te rugăm să încerci mai târziu.

en: Edit
ro_RO: Modifică

en: Edit %s
ro_RO: Modifică %s

en: Edit Language
ro_RO: Modifică Limbă

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Enable qTranslate Services
ro_RO: Activează Serviciile qTranslate

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
ro_RO: Activarea unei limbi presupune ca qTranslate să actualizeze baza de date Gettext pentru limba aleasă, fapt ce poate dura în funcţie de viteza de internet a server-ului dumneavoastră.

en: Feel free to choose an action:
ro_RO: Alegeţi o acţiune:

en: Flag
ro_RO: Steag

en: Flag Image Path
ro_RO: Cale Imagine Steag

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
ro_RO: Pentru ajutor în configurarea corectă a  qTranslate, aruncă o privire pe <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> şi pe <a href="%2$s">Forum Suport</a>.

en: Gettext databases updated.
ro_RO: Baza de date a fost actualizată.

en: Hide Content which is not available for the selected language.
ro_RO: Ascunde conţinutul care nu este disponibil pentru limba selectată.

en: Hide Title:
ro_RO: Ascunde Titlu:

en: Hide URL language information for default language.
ro_RO: Ascunde informaţiile pentru limba implicită din URL.

en: If something isn't working correctly, you can always try to reset all qTranslate settings. A Reset won't delete any posts but will remove all settings (including all languages added).
ro_RO: Dacă ceva nu funcţionează corect, poţi oricând să resetezi setările qTranslate. O resetare nu va şterge nici un articol dar va elimina toate setările (incluzând şi limbile adăugate).

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
ro_RO: Dacă actualizezi de la qTranslate 1.x sau Polyglot,<a href="%s">click aici</a> pentru a converti articolele la noul format de limbă.

en: If you have installed qTranslate for the first time on a Wordpress with existing posts, you can either go through all your posts manually and save them in the correct language or <a href="%s">click here</a> to mark all existing posts as written in the default language.
ro_RO: Dacă ai instalat qTranslate pentru prima dată pe un site cu articole existente, poţi să treci prin toate articolele manual si să le salvezi în limba corectă sau <a href="%s">click aici</a> pentru a marca toate articolele existente ca postări scrise în limba implicită.

en: Ignore Links
ro_RO: Ignoră Legăturile

en: Image only
ro_RO: Numai Imagine

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
ro_RO: URL imagine steag incorect! Te rugăm să corectezi locaţia!

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Language Code
ro_RO: Cod Limbă

en: Language Code has to be 2 characters long!
ro_RO: Codul Limbi trebuie să conţină 2 carctere!

en: Language Management
ro_RO: Management Limbă

en: Language Management (qTranslate Configuration)
ro_RO: Management Limbi (Configurare qTranslate)

en: Language is already disabled!
ro_RO: Limba este deja deyactivată!

en: Language is already enabled or invalid!
ro_RO: Limba este deja activată sau invalidă!

en: Language is already first!
ro_RO: Limba este deja prima!

en: Language is already last!
ro_RO: Limba este deja ultima!

en: Languages
ro_RO: Limbi

en: Let qTranslate Services check if any open orders are finished.
ro_RO: Lasă serviciile qTranslate să verifice dacă comenzile deschise sunt terminate.

en: Locale
ro_RO: Local

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
ro_RO: Mesajul care va fi afişat dacă articolul nu este disponibil în limba cerută. (Exemplu: Ne pare rău, acest articol este disponibil numai în  %LANG:, : şi  %.)

en: Name
ro_RO: Nume

en: New order saved.
ro_RO: Noua ordine a fost salvată.

en: No open orders.
ro_RO: Nu sunt comenzi deschise.

en: No such language!
ro_RO: Nu există această limbă

en: Not Available Message
ro_RO: Mesaj nedisponibil.

en: Open Orders
ro_RO: Comenzi Deschise

en: Options saved.
ro_RO: Opţiunile au fost salvate.

en: Order deleted.
ro_RO: Ordine ştearsă.

en: Order successfully sent.
ro_RO: Comandă trimisă cu succes.

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
ro_RO: Denumirea locală a limbi  (Examplu: ro_RO)

en: Please choose the language you want to translate to:
ro_RO: Te rugăm să alegi limba în care doreşti să fie tradus:

en: Post Title
ro_RO: Titlu Articol

en: Post with id "%s" not found!
ro_RO: Articolul cu id-ul "%s"  nu a fost găsit!

en: Request Translation
ro_RO: Cere Traducere

en: Reset qTranslate
ro_RO: Resetează qTranslate

en: Save Changes
ro_RO: Salvează Modificări

en: Save Changes &raquo;
ro_RO: Salvează Modificări &raquo;

en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Service Configuration
ro_RO: Configurare Servicii.

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Source Language
ro_RO: Limbă Sursă

en: Status updated for all open orders.
ro_RO: Starea a fost actualizată pentru toate comenzile deschise.

en: Target Language
ro_RO: Limbă Destinaţie

en: Text and Image
ro_RO: Text şi Imagine

en: Text only
ro_RO: Numai Text

en: The Language must have a Locale!
ro_RO: Limba trebuie să conţină o denumire locală!

en: The Language must have a Not-Available Message!
ro_RO: Limba trebuie să conţină un mesaj de nedisponibilitate.

en: The Language must have a name!
ro_RO: Limba trebuie să conţină un nume!

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
ro_RO: Numele limbii, care va fi afişat pe site. (Examplu: Română)

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
ro_RO: Articolul deja este în limba cerută. Dacă o traducere este trimisă, textul va fi suprascris.

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
ro_RO: Limba nu are o reprezentare validă  ISO 639-1.

en: The language/s you used are not supported by the service.
ro_RO: Limba pe care ai folosit-o nu este suportată de serviciu.

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
ro_RO: Articolul cerut nu are conţinut, nici o traducere nu este posibilă.

en: The server returned a debugging message.
ro_RO: Serverul a întors un mesaj de reparare.

en: The service returned this message: %s
ro_RO: Serviciul a întors acest mesaj: %s

en: The system could not process your order.
ro_RO: Sistemul nu a putut să proceseze comanda ta.

en: There has been an error with the selected service.
ro_RO: A fost întâmpinată o eroare cu serviciul ales.

en: There is already a language with the same Language Code!
ro_RO: Este deja o limbă cu acest Cod de Limbă !

en: There is no such service.
ro_RO: Nu există asemenea serviciu.

en: Time Format
ro_RO: Format Timp

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
ro_RO: Pentru a traduce un articol, te rugăm să te duci la <a href="%s">modificare articole</a>.

en: Translate
ro_RO: Traducere

en: Translate a different post.
ro_RO: Traduceţi un articol diferit.

en: Translate this post to another language.
ro_RO: Traduceţi acest articol într-o altă limbă.

en: Translate to
ro_RO: Traducere în

en: URL Modification Mode
ro_RO: Modul de modificare a URL-ului

en: Update Gettext Databases
ro_RO: Actualizează Bazele de date Gettext

en: Update Gettext databases now.
ro_RO: Actualizează Bazele de date Gettext acum.

en: Use Pre-Domain Mode (uses http://en.yoursite.com)
ro_RO: Foloseşte modul subdomeniu  (foloseşte http://ro.siteultău.com)

en: Use Pre-Path Mode (Default, puts /en/ in front of URL)
ro_RO: Foloseşte modul dosar (Implicit, pune /ro/ în faţă la URL)

en: Use Query Mode (?lang=en)
ro_RO: Foloseşte modul interogare  (?lang=ro)

en: Use emulated date function and replace formats with the predefined formats for each language.
ro_RO: Foloseşte funcţia de dată emulată şi înlocuieşte formatele cu cele predefinite pentru fiecare limbă în parte.

en: Use emulated date function.
ro_RO: Foloseşte funcţia de dată emulată.

en: Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language.
ro_RO: Foloseşte funcţia strftime în locul funcţiei date şi înlocuieşte formatele cu cele predefinite pentru fiecare limbă în parte.

en: Use strftime instead of date.
ro_RO: Foloseşte funcţia strftime în locul funcţiei date.

en: View all open orders.
ro_RO: Vezi toate comenzile deschise.

en: View this post.
ro_RO: Vezi acest articol.

en: Website
ro_RO: Site

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
ro_RO: Cănd este bifat, articoele vor fi ascunse dacă conţinutul nu este disponibil pentru limba selectată. Daca nu este bifat, un mesaj va apărea care va arata limbile în care articolul este disponibil.

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
ro_RO: Când pagina este vizitată printr-un  bookmark/legătură externă/direct, vizitatorul va fi împins către URL-ul corect pentru limba specificată de browserul acestuia.

en: Yes, I really want to reset qTranslate.
ro_RO: Da, sunt conştient ce implică această resetare şi doresc să o efectuez.

en: You may click one of the links to switch the site language to another available language.
ro_RO: Pentru a schimba limba saitului apasati pe acest link.

en: You may click the link to switch the active language.
ro_RO: Pentru a schimba limba saitului apasati pe acest link.

en: You will need to install the .mo file for this language.
ro_RO: Trebuie să instalezi fişierul .mo pentru această limbă.

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
ro_RO: Articolul tău este disponibil în mai multe limbi. Dacă nu veri să îl traduci din %1$s, poţi să schimbi la una din limbile următoare: %2$s

en: Your article will be SSL encrypted and securly sent to qTranslate Services, which will forward your text to the chosen Translation Service. Once qTranslate Services receives the translated text, it will automatically appear on your blog.
ro_RO: Articolul tău va fi criptat SSL şi trimis în siguranţă la serviciile qTranslate, care vor trimite mai departe textul tău la serviciul de traducere ales. Odată ce serviciile qTranslate primesc textul tău tradus, acesta va apărea automat pe site+ul tău.

en: Your translation order has been successfully transfered to the selected service.
ro_RO: Comanda de traducere a fost transferată cu succes la serviciul de traducere selectat.

en: qTranslate Language Chooser
ro_RO: Schimbătorul de Limbă qTranslate

en: qTranslate Services
ro_RO: Servicii qTranslate

en: qTranslate Services Settings
ro_RO: Setări Servicii qTranslate

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
ro_RO: Serviciile qTranslate vor verifica automat în fiecare oră dacă traducerile sunt terminate şi actualizează articolele tale corespunzător. Poţi oricând să <a href="%s">verifici manual</a>.

en: qTranslate has been reset.
ro_RO: Modulul a fost resetat.

en: qTranslate will query the Wordpress Localisation Repository every week and download the latest Gettext Databases (.mo Files).
ro_RO: qTranslate va interoga Repozitorul de Localizare Wordpress în fiecare săptămână şi descărca cea mai recentă Bază de date Gettext (Fişiere .mo).
