qTranslate-X 3.0 - en to fr translation catalogue (154 entries)

en: Translation Service
fr: Servis za prevođenje.

en: Flag
fr: Zastavica

en: Name
fr: Naziv

en: Action
fr: Aktivnost

en: Languages
fr: Jezici

en: Do not migrate any setting
fr: Nemojte premeštati nijednu postavku

en: Convert Database
fr: Konvertuj bazu podataka

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
fr: Ako ažurirate sa qTranslate-a 1.x ili Polyglot-a, <a href="%s">kliknite ovde</a> da biste konvertovali postove u format oznake novog jezika.

en: Both processes are <b>irreversible</b>! Be sure to make a full database backup before clicking one of the links.
fr: Oba procesa su <b>nepovratna</b>! Proverite da li ste uradili backup cele baze podataka pre nego što kliknete na jedan od ovih linkova.

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
fr: Obrišite prevode za Kategorije/Oznake/Kategorije linkova.

en: Language Management
fr: Upravljanje jezikom

en: Language Code
fr: Kod jezika

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
fr: 2-Pismo<a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Kod jezika</a> za jezik koji želite da unesete. (Primer: en)

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
fr: Netačna putanja za sliku zastavice! Molimo vas da je ispravite!

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
fr: Odaberite odgovarajući zastavu za jezik (Primer: gb.png)

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
fr: Naziv jezika biće prikazan na site-u. (Primer: engleski)

en: Locale
fr: Lokalitet

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
fr: PHP i Wordpress lokalitet jezika. (Primer: en_US)

en: You will need to install the .mo file for this language.
fr: Moraćete da instalirate .mo datoteku za ovaj jezik.

en: Date Format
fr: Format podataka

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
fr: U zavisnosti od režima konverzije datum/vreme, možete uneti <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q za redne brojeve datuma (st,nd,rd,th)) ili <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. Ovo polje nije obavezno. (Primer: %A %B %e%q, %Y)

en: Time Format
fr: Format za vreme

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
fr: U zavisnosti od režima konverzije datum/vreme, možete uneti <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> ili <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. Ovo polje nije obavezno. (Primer %I:%M %p)

en: Not Available Message
fr: Poruka nije raspoloživa

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
fr: Poruka koja se prikazuje ako post nije raspoloživ na traženom jeziku. (Primer: Žao nam je, ovaj unos raspoloživ je samo na %LANG:, : i %.)

en: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generates a list of languages separated by &lt;normal_separator&gt; except for the last one, where &lt;last_separator&gt; will be used instead.
fr: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generiše listu jezika koje odvaja &lt;normal_separator&gt; osim za poslednji, gde će se, umesto pomenutog, koristiti &lt;last_separator&gt.

en: Save Changes
fr: Sačuvaj promene

en: Switching Language
fr: Promena jezika

en: Switching language to %1$s... If the Dashboard isn't loading, use this <a href="%2$s" title="Dashboard">link</a>.
fr: Promena jezika na %1$s… Ako se komandna tabla ne učitava, upotrebite <a href="%2$s" title="Dashboard">link</a>.

en: Gettext databases updated.
fr: Gettext baza podataka ažurirana.

en: The Language must have a Not-Available Message!
fr: Jezik mora imati poruku o neraspoloživosti.

en: The Language must have a Locale!
fr: Jezik mora imati lokalitet!

en: The Language must have a name!
fr: Jezik mora imati naziv!

en: Language Code has to be 2 characters long!
fr: Kod jezika mora se sastojati od 2 karaktera!

en: There is already a language with the same Language Code!
fr: Već postoji jezik sa istim kodom.

en: No such language!
fr: Takav jezik ne postoji!

en: Language is already enabled or invalid!
fr: Jezik je već aktiviran ili nevažeći.

en: Cannot disable Default Language!
fr: Ne možete deaktivirati standardni jezik!

en: Language is already disabled!
fr: Jezik je već deaktiviran!

en: Language is already first!
fr: Jezik je već postavljen kao prvi!

en: New order saved.
fr: Novi nalog je sačuvan.

en: Language is already last!
fr: Jezik je već postavljen kao poslednji!

en: Options saved.
fr: Opcije sačuvane.

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
fr: Ne možete pisati u  "%s", Gettext baza podataka ne može da se preuzme!

en: Edit Language
fr: Uredite jezik

en: Save Changes &raquo;
fr: Sačuvaj promene  &raquo;

en: General Settings
fr: Opšte postavke

en: Default Language / Order
fr: Standardni jezik/Redosled

en: Default Language
fr: Standardni jezik

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
fr: Odaberite standardni jezik na svom blogu. Taj jezik biće prikazan na %s. Takođe, možete promeniti redosled jezika tako što ćete kliknuti na gornje strelice.

en: Hide Untranslated Content
fr: Sakrij sadržaj koji nije preveden.

en: Hide Content which is not available for the selected language.
fr: Sakrij sadržaj koji nije dostupan na odabranom jeziku.

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
fr: Ako je polje štiklirano, postovi će biti sakriveni ukoliko sadržaj nije raspoloživ za odabrani jezik. Ako polje nije štiklirano, prikazaće se poruka o svim jezicima na kojima je sadržaj raspoloživ.

en: Detect Browser Language
fr: Odredi jezik pretraživača

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
fr: Odredi jezik pretraživača i preusmeri prema tome.

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
fr: Kada se prva stranica posećuje kroz bookmark/eksterni link/type-in, posetilac će biti preusmeren na tačan URL za jezik koji je odredio njegov pretraživač.

en: Advanced Settings
fr: Napredne postavke

en: URL Modification Mode
fr: URL režim za modifikaciju

en: Use Query Mode (?lang=en)
fr: Upotrebi režim za pretragu (?lang=en)

en: Use Pre-Path Mode (Default, puts /en/ in front of URL)
fr: Upotrebi Pre-Path režim (standardni, dodaje /en/ ispred URL-a)

en: Use Pre-Domain Mode (uses http://en.yoursite.com)
fr: Upotrebite Pre-Domain režim (koristi http://en.yoursite.com)

en: Hide URL language information for default language.
fr: Sakrij URL podataka o jeziku za standardni jezik.

en: Flag Image Path
fr: Putanja za sliku zastave

en: Ignore Links
fr: Zanemari linkove

en: Update Gettext Databases
fr: Ažuriraj Gettext baze podataka.

en: Automatically check for .mo-Database Updates of installed languages.
fr: Automatski štikliraj ažuriranje .mo baze podataka instaliranih jezika.

en: Update Gettext databases now.
fr: Odmah ažuriraj Gettext baze podataka.

en: Date / Time Conversion
fr: Konverzija Datum/Vreme

en: Use emulated date function.
fr: Upotrebi promenjenu funkciju datuma.

en: Use emulated date function and replace formats with the predefined formats for each language.
fr: Upotrebi promenjenu funkciju datuma i zameni formate unapred definisanim formatima za svaki jezik.

en: Use strftime instead of date.
fr: Upotrebi strftime umesto datuma.

en: Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language.
fr: Upotrebi strftime umesto datuma i zameni formate unapred definisanim formatima za svaki jezik.

en: Depending on the mode selected, additional customizations of the theme may be needed.
fr: U zavisnosti od odabranog režima, možda će biti potrebna dodatna podešavanja tema.

en: Disable
fr: Deaktiviraj

en: Enable
fr: Aktiviraj

en: Edit
fr: Uredi

en: Default
fr: Standardni

en: Delete
fr: Obriši

en: Add Language
fr: Dodaj jezik

en: Add Language &raquo;
fr: Dodaj jezik i  &raquo;

en: Settings
fr: Postavke

en: Language
fr: Jezik

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
fr: Jezik/jezici nemaju važeći ISO 639-1 opis.

en: The language/s you used are not supported by the service.
fr: Servis ne podržava jezik/jezike koje ste koristili.

en: There is no such service.
fr: Nema takvog servisa.

en: The system could not process your order.
fr: Sistem nije mogao da obradi vaš nalog.

en: There has been an error with the selected service.
fr: Došlo je do greške u odabranom servisu.

en: An unknown error occured with the selected service.
fr: U odabranom servisu došlo je do nepoznate greške.

en: The server returned a debugging message.
fr: Server je vratio poruku o otklanjanju greške.

en: <div>Translate to %s</div>
fr: <div>Prevedi u  %s</div>

en: Translate to
fr: Prevedi u

en: Order deleted.
fr: Nalog obrisan.

en: Status updated for all open orders.
fr: Status ažuriran za sve otvorene naloge.

en: Please save your post first.
fr: Molim vas, prvo sačuvajte svoj post.

en: Post Title
fr: Naslov posta

en: Service
fr: Servis

en: Source Language
fr: Jezik izvora

en: Target Language
fr: Ciljni jezik

en: qTranslate Services Settings
fr: Postavke qTranslate servisa

en: qTranslate Services
fr: qTranslate servisi

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
fr: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate servisi nisu mogli da učitaju <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>

en: Enable qTranslate Services
fr: Aktiviraj  qTranslate servise

en: With qTranslate Services, you will be able to use professional human translation services with a few clicks.
fr: Uz qTranslate servise, moći ćete da koristite usluge profesionalnih prevodilaca ako samo kliknete nekoliko puta.

en: Open Orders
fr: Otvori naloge

en: Edit %s
fr: Uredi %s

en: Current Status: %s
fr: Trenutni status %s

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
fr: qTranslate servis automatski će proveravati na svakih sat vremena da li su prevodi završeni i u skladu s tim ažurirati vaše postove. Uvek možete <a href="%s">ručno proveriti</a>.

en: Deleting an open order doesn't cancel it. You will have to logon to the service homepage and cancel it there.
fr: Brisanjem se nalog ne poništava. Moraćete da se prijavite na početnu stranicu servisa i da tamo poništite nalog.

en: No open orders.
fr: Nema otvorenih naloga

en: Service Configuration
fr: Konfiguracija servisa.

en: Below, you will find configuration settings for qTranslate Service Providers, which are required for them to operate.
fr: Postavke konfiguracije za qTranslate Service Providers koje su vam neophodne za funkcionisanje naći ćete dole.

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
fr: Da biste preveli post, molim vas idite na <a href="%s">edit posts overview</a>.

en: Post with id "%s" not found!
fr: Post čiji je id "%s" nije pronađen!

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
fr: Traženi post nema sadržaj. Prevod nije moguć.

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
fr: Post već ima sadržaj za odabrani ciljni sadržaj. Ako je poslat zahtev za prevod, tekući tekst za ciljni jezik biće poništen.

en: An error occured: %s
fr: Pojavila se greška %s

en: Additional information: %s
fr: Dodatne informacije: %s

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
fr: Pojavila se ozbiljna greška i qTranslate ne može da nastavi prevod. Ako vam treba pomoć, molimo vas, posetite <a href="%s">Support Forum</a>.

en: Order successfully sent.
fr: Nalog uspešno poslat.

en: Your translation order has been successfully transfered to the selected service.
fr: Vaš nalog za prevod uspešno je prosleđen određenom servisu.

en: The service returned this message: %s
fr: Servis je vratio sledeću poruku: %s.

en: Feel free to choose an action:
fr: Odaberite aktivnost:

en: Translate this post to another language.
fr: Prevedi ovaj post na drugi jezik.

en: Translate a different post.
fr: Prevedi drugi post.

en: View all open orders.
fr: Pregledaj sve otvorene naloge.

en: Let qTranslate Services check if any open orders are finished.
fr: Neka qTranslate Services proveri da li je završen neki otvoreni nalog.

en: View this post.
fr: Pregledaj ovaj post.

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
fr: Vaš članak je raspoloživ na nekoliko jezika. Ako ne želite da se prevodi sa %1$s, možete preći na neki od sledećih jezika %2$s.

en: Please choose the language you want to translate to:
fr: Molim vas, izaberite jezik na koji želite da se prevede:

en: Continue
fr: Nastavi

en: Confirm Order
fr: Potvrdi nalog

en: Please confirm your order.
fr: Molimo vas, potvrdite nalog

en: Request Translation
fr: Zahtev za prevod

en: Javascript is required for qTranslate Services
fr: Za qTranslate Services treba vam Javascript.

en: Please choose a service first
fr: Molimo vas, prvo izaberite servis.

en: ERROR: Could not connect to qTranslate Services. Please try again later.
fr: GREŠKA: Nije bilo moguće povezivanje sa qTranslate servisom. Molimo vas, pokušajte kasnije.

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
fr: Ne možete koristiti ovaj servis, sva <a href="%s">neophodna polja</a> za ovaj servis nisu popunjena.

en: <p><img src="images/wpspin_light.gif"> Getting Quote...</p>
fr: <p><img src="images/wpspin_light.gif"> Uzimanje citata...</p>

en: Click to toggle
fr: Kliknite da biste prikopčali.

en: Review Article
fr: Pregledaj članak.

en: Your article will be SSL encrypted and securly sent to qTranslate Services, which will forward your text to the chosen Translation Service. Once qTranslate Services receives the translated text, it will automatically appear on your blog.
fr: Vaš članak biće SSL kriptovan i putem sigurne veze poslat gTranslate servisu koji će proslediti vaš tekst odabranoj službi za prevod. Kad qTranslate servis primi preveden tekst, automatski će se pojaviti na vašem blogu.

en: unavailable
fr: neraspoloživ

en: free
fr: slobodan

en: <p>Price: %1$s %2$s</p>
fr: <p>Cena: %1$s %2$s</p>

en: An error occured!
fr: Došlo je do greške!

en: Translate
fr: Prevedi

en: Allows your visitors to choose a Language.
fr: Omogućite svojim posetiocima da izaberu jezik.

en: Title:
fr: Naslov

en: Hide Title:
fr: Sakrij naslov:

en: Display:
fr: Prikaži:

en: Text only
fr: Samo tekst

en: Image only
fr: Samo slika:

en: Text and Image
fr: Tekst i slika

en: Dropdown Box
fr: Opadajući meni
