qTranslate-X 3.0 - en to mk translation catalogue (144 entries)

en: Flag
mk: Знаме

en: Name
mk: Име

en: Action
mk: Акција

en: Languages
mk: Јазици

en: Convert Database
mk: Конвертирај ја базата на податоци.

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
mk: Доклку преминуцате  од  qTranslate 1.x или Polyglot, <a href="%s">кликнете тука</a> за да ги конвертирате текстовите во новиот начин на означување на јазик.

en: If you have installed qTranslate for the first time on a Wordpress with existing posts, you can either go through all your posts manually and save them in the correct language or <a href="%s">click here</a> to mark all existing posts as written in the default language.
mk: Доколку сте го инсталирале qTranslate за прв пат на Wordpress со постоечки текстови, можете или да одите низ сите ваши текстови и рачно да ги снимите во правилниот јазик или <a href="%s">кликнете овде</a> за да ги обележите сите постоечки текстови дека се напишани во основниот јазик.

en: Both processes are <b>irreversible</b>! Be sure to make a full database backup before clicking one of the links.
mk: Двата процеси се <b>неповратни</b>! Направете подоплн backup на базата на податоци пред да кликнете на било кој од овие линкови.

en: Reset qTranslate
mk: Ресетирај го qTranslate

en: Check this box and click Save Changes to reset all qTranslate settings.
mk: Кликни и потоа кликни на Сними Промени за да се ресетираат сите поставувања на qTranslate.

en: Yes, I really want to reset qTranslate.
mk: Да, сакам да го ресетирам qTranslate.

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
mk: Исто така избриши ги Преводите за Категории/Тагови/Врски.

en: If something isn't working correctly, you can always try to reset all qTranslate settings. A Reset won't delete any posts but will remove all settings (including all languages added).
mk: Доколку нешто не функционира правилно, секогаш можете да пробате да го ресетирате qTranslate. Со ресетирање нема да избришете ниту еден текст, само ќе ги избришете сите поставувања (вклучувајќи ги и избраните јазици).

en: Language Management
mk: Поставување на јазици

en: Language Code
mk: Код на јазик

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
mk: Ознака на јазик со 2 букви <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> за јазикот кој што сакате да го додадете. (На пример: en)

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
mk: Неправилна патека за сликата на знаме! Променете ја!

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
mk: Изберете го знамето за соодветниот јазик. (На пример gb.png)

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
mk: Име на јазикот, кое што ќе се прикаже на страницата (На пример: Македонски)

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
mk: PHP и  Wordpress Locale за јазикот. (На пример: en_US)

en: You will need to install the .mo file for this language.
mk: Потребно е да ja инсталирате .mo датотеката за овој јазик.

en: Date Format
mk: Формат на датум.

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
mk: Во зависност од начинот на конверзија на Датум/Време, можете да ја користите функцијата <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (користете %q за суфикс за ден (st,nd,rd,th)) или <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. Ова е опционално поле. (На пример: %A %B %e%q, %Y)

en: Time Format
mk: Формат за време

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
mk: Во зависност од вашиот начин на конверзија на Датум / Време, можете да внесете <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> формат. Ова поле е опционално. (На пример: %I:%M %p)

en: Not Available Message
mk: Пораката не е достапна

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
mk: Порака која што ќе се покаже доколку соодветниот текст не е преведен во избраниот јазик. (На пример: Извинете, овој текст е достапен само во %LANG:, : и %.)

en: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generates a list of languages separated by &lt;normal_separator&gt; except for the last one, where &lt;last_separator&gt; will be used instead.
mk: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% генерира листа на јазици одделена со  &lt;normal_separator&gt; освен за последниот, каде што &lt;last_separator&gt; ќе се користи.

en: Show
mk: Прикажи

en: Save Changes
mk: Сними ги промените

en: qTranslate has been reset.
mk: qTranslate е ресетиран

en: Gettext databases updated.
mk: Gettext базата на податоци е ажурирана.

en: The Language must have a Not-Available Message!
mk: Јазикот мора да има порака доколку нема превод на определениот текст.

en: The Language must have a Locale!
mk: Јазикот мора да има вредност за Locale!

en: The Language must have a name!
mk: Јазикот мора да има име!

en: Language Code has to be 2 characters long!
mk: Кодот за јазик мора да биде долг 2 карактера!

en: There is already a language with the same Language Code!
mk: Веќе постои јазик со ист код.

en: No such language!
mk: Не постои таков јазик!

en: Language is already enabled or invalid!
mk: Јазикот е веќе дефиниран или е неправилен!

en: Cannot disable Default Language!
mk: Не може да се оневозможи основниот јазик!

en: Language is already disabled!
mk: Јазикот е веќе оневозможен!

en: Language is already first!
mk: Јазикот е веќе прв!

en: New order saved.
mk: Новото подредување е снимено.

en: Language is already last!
mk: Јазикот е веќе последен!

en: Options saved.
mk: Опциите се снимени.

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
mk: Не може да се запише во "%s", Gettext Database не може да се сними!

en: Edit Language
mk: Промени јазик

en: Save Changes &raquo;
mk: Сними промени &raquo;

en: Language Management (qTranslate Configuration)
mk: Поставување на јазик (qTranslate Configuration)

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
mk: За помош при конфигурирањето на qTranslate, погледнете на <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> и на <a href="%2$s">Support Forum</a>.

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: Default Language / Order
mk: Почетен јазик / Подредување

en: Default Language
mk: Почетен јазик

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
mk: Избере те го почетниот јазик за вашиот блог. Јазикот ќе се покаже на %s. Тоа може да се промени со кликнување на стрелките погоре.

en: Hide Untranslated Content
mk: Скриј ја непреведената содржина

en: Hide Content which is not available for the selected language.
mk: Скриј ја содржината која што не е преведена во избраниот јазик

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
mk: Кога е селектирано, постовите ќе бидат скриени доколку содржината не е преведена во избраниот јазик. Кога не е селектирано, ќе се појави порака во која ќе бидат прикажани сите јазици за кои што постои превод.

en: Detect Browser Language
mk: Детектирај јазик на пребарувачот

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
mk: Детектирај јазик на пребарувачот и пренасочи соодветно.

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
mk: Кога првата страница е посетена преку bookmark, посетителот ќе биде пренасочен на правилниот URL за избраниот јазик на неговиот пребарувач.

en: Advanced Settings
mk: Напредни поставувања

en: Use Pre-Path Mode (Default, puts /en/ in front of URL)
mk: Користи Pre-Path Mode (Default, puts /en/ пред URL)

en: Use Pre-Domain Mode (uses http://en.yoursite.com)
mk: Користи Pre-Domain Mode (користи http://en.yoursite.com)

en: Hide URL language information for default language.
mk: Скриј ја информацијата за јазикот од URL-то за поечтниот јазик

en: Flag Image Path
mk: Патека до сликата со знаме

en: Ignore Links
mk: Игнорирај ги врските

en: Update Gettext Databases
mk: Ажурирај ја Gettext базата на податоци

en: Automatically check for .mo-Database Updates of installed languages.
mk: Автоматски проверувај за новости на .mo базата на податоци за избраните јазици.

en: Update Gettext databases now.
mk: Ажурирај ја Gettext базата на податоци сега.

en: qTranslate will query the Wordpress Localisation Repository every week and download the latest Gettext Databases (.mo Files).
mk: qTranslate го употребува Wordpress Localisation Repository секоја недела и ги снима најновите верзии на Gettext Databases (.mo датотеки).

en: Date / Time Conversion
mk: Конверзија на Датум/Време

en: Use emulated date function.
mk: Користи емулирана функција за датум

en: Use emulated date function and replace formats with the predefined formats for each language.
mk: Користи емулирана функција за датум и замени ги форматите со предефинираните формати за секој јазик.

en: Use strftime instead of date.
mk: Користи strftime наместо датум.

en: Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language.
mk: Користи strftime наместо датум и промени ги форматите со предефинираните формати за секој јазик.

en: Depending on the mode selected, additional customizations of the theme may be needed.
mk: Во зависност од селектираниот начин, дополнителни поставувања на темате ќе бидат потребни.

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Enable
mk: Овозможи

en: Edit
mk: Промени

en: Default
mk: Почетен избор

en: Delete
mk: Избриши

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
mk: Овозможувањето на јазик ќе предизвика qTranslate да ја ажурира Gettext-Database за јазикот. Тоа може да трае подолго време во зависност од брзината на врската на вашиот сервер.

en: Add Language
mk: Додај јазик.

en: Add Language &raquo;
mk: Додај јазик &raquo;

en: Settings
mk: Поставувања

en: Language
mk: Јазик

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
mk: Јазикот нема валидна  ISO 639-1 репрезентација.

en: The language/s you used are not supported by the service.
mk: Инсталираниот јазик не е овозможен од овој сервис.

en: There is no such service.
mk: Не постои таков сервис.

en: The system could not process your order.
mk: Системот не може да ја изврши вашата нарачка.

en: There has been an error with the selected service.
mk: Има грешка кај избраниот сервис.

en: An unknown error occured with the selected service.
mk: Непозната грешка се случи кај избраниот сервис.

en: The server returned a debugging message.
mk: Сервисот врати порака за debugging.

en: <div>Translate to %s</div>
mk: <div>Преведи во %s</div>

en: Translate to
mk: Преведи во

en: Order deleted.
mk: Нарачката е избришана.

en: Status updated for all open orders.
mk: Статус на сите отворени нарачки.

en: Post Title
mk: Напиши наслов.

en: Service
mk: Сервис

en: Source Language
mk: Изворен јазик

en: Target Language
mk: Јазик во кој што треба да се преведе

en: qTranslate Services Settings
mk: qTranslate Services поставувања

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
mk: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services не може да се вчитаат <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>

en: Enable qTranslate Services
mk: Овозможи го qTranslate Services

en: Open Orders
mk: Отворени нарачки.

en: Edit %s
mk: Промени %s

en: Current Status: %s
mk: Тековен статус: %s

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
mk: qTranslate Services автоматски ќе проверува на секој саат дали преводите се завршени и ќе ги ажурира вашите текстови соодветно. Секогаш можете да направите и <a href="%s">рачна проверка</a>.

en: Deleting an open order doesn't cancel it. You will have to logon to the service homepage and cancel it there.
mk: Бришење на отворена нарачка нема да ја откаже истата. Потребно е да се логирате на страницата на сервисот и да ја откажете таму.

en: No open orders.
mk: Нема отворени нарачки.

en: Service Configuration
mk: Конфигурација на сервисот.

en: Below, you will find configuration settings for qTranslate Service Providers, which are required for them to operate.
mk: Подолу, ќе најдете конфигурација за qTranslate Service Providers, која е потребна за истите да може да функционираат.

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
mk: За да го рпеведете текстот, одете на <a href="%s">edit posts overview</a>.

en: Post with id "%s" not found!
mk: Текст со id "%s" не е најден!

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
mk: Избраниот текст нема содржина. Преводот не е возможен.

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
mk: Текстот веќе има содржина за избраниот јазик. Доколку испратите барање за превод, тековната верзија на текстот ќе биде заменета со новата.

en: An error occured: %s
mk: Се случи грешка: %s

en: Additional information: %s
mk: Дополнителни информации: %s.

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
mk: Сериозна грешка се случи и qTranslate Services не можат да продолжат. За помош, одете на <a href="%s">Support Forum</a>

en: Order successfully sent.
mk: Нарачката е успешно испратена.

en: Your translation order has been successfully transfered to the selected service.
mk: Вашата нарачка за превод беше успешно испратена до избраниот сервис.

en: The service returned this message: %s
mk: Сервисот врати порака: %s

en: Feel free to choose an action:
mk: Изберете акција:

en: Translate this post to another language.
mk: Преведи го овој текст во друг јазик.

en: Translate a different post.
mk: Преведи друг текст.

en: View all open orders.
mk: Погледни ги сите нарачки

en: Let qTranslate Services check if any open orders are finished.
mk: Нека  qTranslate Services провери дали вашите отворени нарачки се завршени.

en: View this post.
mk: Види го овој текст.

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
mk: Вашиот текст е достапен во повеќе јазици. Доколку не сакате да преведете од %1$s, можете да изберете некој од следните јазици: %2$s

en: Please choose the language you want to translate to:
mk: Изберете јазик во кој што сакате да се направи превод:

en: Continue
mk: Продолжи

en: Request Translation
mk: Побарај превод

en: ERROR: Could not connect to qTranslate Services. Please try again later.
mk: ГРЕШКА: Не можам да се поврзам со qTranslate Services. Пробајте повторно подоцна.

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
mk: Не можам да го користам сервисот, сите <a href="%s">потребни податоци</a> не се пополнети.

en: Your article will be SSL encrypted and securly sent to qTranslate Services, which will forward your text to the chosen Translation Service. Once qTranslate Services receives the translated text, it will automatically appear on your blog.
mk: Вашиот текст ќе биде енкриптиран со помош на SSL и безбедно че биде испратен до qTranslate сервисот, кој ќе го проследи вашиот текст то избраниот сервис за превод. Веднаш штом qTranslate ќе го добие преведениот текст, истиот веднаш ќе се појави на вашиот блог.

en: Translate
mk: Преведи

en: Allows your visitors to choose a Language.
mk: Овозможува посетителите да изберат јазик.

en: qTranslate Language Chooser
mk: qTranslate Избор на јазик

en: Title:
mk: Наслов:

en: Hide Title:
mk: Скриј наслов:

en: Display:
mk: Прикажи:

en: Text only
mk: Само текст

en: Image only
mk: Само слика

en: Text and Image
mk: Текст и слика
