qTranslate-X 3.0 - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Flag
ja: 国旗

en: Name
ja: 言語名

en: Action
ja: アクション

en: Languages
ja: 言語

en: Convert Database
ja: データベースを変換

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
ja: qTranslate 1.x または Polyglot からアップグレードする場合、投稿を新しいタグフォーマットに変換するには<a href="%s">ここ</a>をクリックしてください。

en: If you have installed qTranslate for the first time on a Wordpress with existing posts, you can either go through all your posts manually and save them in the correct language or <a href="%s">click here</a> to mark all existing posts as written in the default language.
ja: 既存の投稿がある Wordpress に qTranslate を初めてインストールした場合、投稿ごとに手動で正しい言語として保存、もしくは<a href="%s">ここ</a>をクリックし、すべての既存の投稿を、デフォルト言語で書かれているように登録できます。

en: Both processes are <b>irreversible</b>! Be sure to make a full database backup before clicking one of the links.
ja: 過程は両方とも<b>不可逆</b>です！リンクをどちらもクリックする以前に、必ず完全バックアップを行ってください。

en: Reset qTranslate
ja: qTranslate をリセット

en: Check this box and click Save Changes to reset all qTranslate settings.
ja: qTranslate のすべての設定をリセットするには、このチェックボックスにチェックを入れ、「変更を保存」のボタンをクリックしてください。

en: Yes, I really want to reset qTranslate.
ja: はい、qTranslate を本当にリセットしたいです。

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
ja: カテゴリー/タグ/リンクカテゴリーの翻訳も削除します。

en: If something isn't working correctly, you can always try to reset all qTranslate settings. A Reset won't delete any posts but will remove all settings (including all languages added).
ja: もし何かが正常に機能していない場合、qTranslate のすべての設定をリセットをすることができます。リセットをしても、投稿は削除されませんが、qTranslate のすべての設定は削除されます （追加したすべての言語込み）。

en: Language Management
ja: 言語管理

en: Language Code
ja: 言語コード

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
ja: 入力したい言語の2文字の <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO 言語コード</a> （例: ja）

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
ja: 国旗画像のパスが間違っています！直してください！

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
ja: その言語に相当する国旗を選択してください。 （例: jp.png）

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
ja: サイトに表示される言語名 （例: 日本語）

en: Locale
ja: ロケール

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
ja: その言語の PHP と Wordpress ロケール （例: ja_JP）

en: You will need to install the .mo file for this language.
ja: この言語の .mo ファイルをインストールする必要があります。

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
ja: 日付・時刻変換モードにより、strftime （%q を st、nd、rd、th などの日付接尾語に使用） または date のフォーマットを入力することができます。このフィールドは任意です。 （例: %Y年%m月%d日）

en: Time Format
ja: 時刻フォーマット

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
ja: 日付・時刻変換モードにより、 <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> または <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> のフォーマットを入力することができます。このフィールドは任意です。 （例: %H:%M）

en: Not Available Message
ja: 利用不可のメッセージ

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
ja: 投稿が、ご要望の言語で利用できない場合に表示するメッセージ （例: 申し訳ありません、このコンテンツはただ今　%LANG: 、 : と %のみです。）

en: %LANG:&lt;normal_separator&gt;:&lt;last_separator&gt;% generates a list of languages separated by &lt;normal_separator&gt; except for the last one, where &lt;last_separator&gt; will be used instead.
ja: %LANG:&lt;通常区切り&gt;:&lt;最後区切り&gt;%が、最後の言語以外に、&lt;通常区切り&gt; で区切った言語のリストを生成します。最後の言語には &lt;最後区切り&gt; が使用されます。

en: Show
ja: 表示

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: qTranslate has been reset.
ja: qTranslate はリセットされました。

en: Gettext databases updated.
ja: Gettext のデータベースは更新されました。

en: The Language must have a Not-Available Message!
ja: この言語は利用不可のメッセージが必要です！

en: The Language must have a Locale!
ja: この言語はロケールが必要です！

en: The Language must have a name!
ja: この言語は言語名が必要です！

en: Language Code has to be 2 characters long!
ja: 言語コードは2文字にしてください！

en: There is already a language with the same Language Code!
ja: 同じ言語コードをもった言語が既にあります！

en: No such language!
ja: その言語はありません！

en: Language is already enabled or invalid!
ja: この言語は、既に有効化済み、あるいは無効です！

en: Cannot disable Default Language!
ja: デフォルトの言語は無効にできません！

en: Language is already disabled!
ja: この言語は既に無効にしてあります。

en: Language is already first!
ja: この言語は既に最初です！

en: New order saved.
ja: 新しい順番が保存されました。

en: Language is already last!
ja: この言語は既に最後です！

en: Options saved.
ja: オプションが保存されました。

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
ja: 「%s」に書き出せなかったため, Gettext のデータベースがダウンロードできませんでした！

en: Edit Language
ja: 言語編集

en: Save Changes &raquo;
ja: 変更を保存 &raquo;

en: Language Management (qTranslate Configuration)
ja: 言語管理 （qTranslate 設定）

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
ja: qTranslateを正しく設定する手伝いには、 <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> あるいは <a href="%2$s">サポートフォーラム</a>（英語のみ）へ問い合わせてください.

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Default Language / Order
ja: デフォルト言語・順番

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
ja: ブログのデフォルト言語を選択してください。この言語は %s に表示されます。上の矢印ボタンをクリックすると言語の順番を変えることもできます。

en: Hide Untranslated Content
ja: 翻訳されていないコンテンツを隠す

en: Hide Content which is not available for the selected language.
ja: 選択した言語によって利用できないコンテンツを隠す

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
ja: チェックが入っている場合、選択した言語によって利用できない投稿のコンテンツが隠されます。チェックが入っていない場合、利用できるすべての言語を示すメッセージが表示されます。

en: Detect Browser Language
ja: ブラウザの言語を検出

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
ja: ブラウザの言語を検出し、それに応じてリダイレクトします。

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
ja: ブックマーク/外部リンク/直接入力を通してトップページがアクセスされた場合、訪問者は、ブラウザで指定された言語の正しい URL に転送されます。

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: URL Modification Mode
ja: URL 変更モード

en: Use Query Mode (?lang=en)
ja: クエリーモードを使用 （?lang=ja）

en: Use Pre-Path Mode (Default, puts /en/ in front of URL)
ja: 事前パスモード （デフォルト、/ja/ をURLの前に入れます）

en: Use Pre-Domain Mode (uses http://en.yoursite.com)
ja: 事前ドメインモード （http://ja.yoursite.com を使用）

en: Hide URL language information for default language.
ja: デフォルト言語の URL 言語情報を隠す

en: Flag Image Path
ja: 国旗画像のパス

en: Ignore Links
ja: リンクを無視

en: Update Gettext Databases
ja: Gettext のデータベースを更新

en: Automatically check for .mo-Database Updates of installed languages.
ja: インストールされた言語の .mo のデータベースの更新を自動でチェック

en: Update Gettext databases now.
ja: 今すぐ Gettext のデータベースを更新

en: qTranslate will query the Wordpress Localisation Repository every week and download the latest Gettext Databases (.mo Files).
ja: qTranslate は毎週 WordPress ローカライゼーションレポジトリにクエリーし、Gettext の最新データベースをダウンロードします （.mo のファイル）。

en: Date / Time Conversion
ja: 日付・時刻変換

en: Use emulated date function.
ja: エミュレートされた日付機能を使用

en: Use emulated date function and replace formats with the predefined formats for each language.
ja: エミュレートされた日付機能を使用し、言語ごとにフォーマットを定義済みのフォーマットに置き換えます。

en: Use strftime instead of date.
ja: date の代わりに strftime を使用

en: Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language.
ja: date の代わりに strftime を使用し、言語ごとにフォーマットを定義済みのフォーマットに置き換えます。

en: Depending on the mode selected, additional customizations of the theme may be needed.
ja: 選択したモードにより、テーマに対したその他のカスタマイズが必要となる場合があります。

en: Disable
ja: 無効にする

en: Enable
ja: 有効にする

en: Edit
ja: 編集

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
ja: 言語を有効にすると、qTranslate が Gettext のデータベースを更新することになります。サーバー接続速度により、しばらく時間がかかる場合があります。

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Add Language &raquo;
ja: 言語を追加 &raquo;

en: Settings
ja: 設定

en: Language
ja: 言語

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
ja: その言語は有効な ISO 639-1 表現ではありません。

en: The language/s you used are not supported by the service.
ja: 使用した言語はサービスに対応していません。

en: There is no such service.
ja: そのサービスはありません。

en: The system could not process your order.
ja: システムはご注文を処理できませんでした。

en: There has been an error with the selected service.
ja: 選択したサービスに関したエラーが発生しました。

en: An unknown error occured with the selected service.
ja: 選択したサービスに関した不明なエラーが発生しました。

en: The server returned a debugging message.
ja: サーバーはデバッグメッセージを返しました。

en: <div>Translate to %s</div>
ja: <div>%sへ翻訳</div>

en: Translate to
ja: 翻訳対象の言語

en: Order deleted.
ja: ご注文を削除しました。

en: Status updated for all open orders.
ja: すべての見計注文の状況が最新されました。

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Service
ja: サービス

en: Source Language
ja: 元言語

en: Target Language
ja: 対象の言語

en: qTranslate Services Settings
ja: qTranslate サービス設定

en: qTranslate Services
ja: qTranslate サービス

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
ja: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate サービスが <a href="%s">OpenSSL</a> を読み込むことができませんでした！</p></div>

en: Enable qTranslate Services
ja: qTranslate サービスを有効にする

en: Open Orders
ja: 見計注文

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Current Status: %s
ja: 現状: %s

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
ja: qTranslate サービスは毎時に自動で翻訳が仕上がったかを確認し、それに応じて投稿を更新します。なお、いつでも<a href="%s">手動でチェック</a>もできます。

en: Deleting an open order doesn't cancel it. You will have to logon to the service homepage and cancel it there.
ja: 見計注文を削除しても、取り消しになるわけではありません。見計注文を取り消したい場合、サービスのホームページまで行ってログインし、そこで取り消すことができます。

en: No open orders.
ja: 見計注文はありません。

en: Service Configuration
ja: サービス設定

en: Below, you will find configuration settings for qTranslate Service Providers, which are required for them to operate.
ja: 以下には、 qTranslate サービス会社の設定があります。それは、操作ができるために必要です。

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
ja: 「%s」という ID をもった投稿が見つかりませんでした。

en: Post with id "%s" not found!
ja: 「%s」という ID をもった投稿が見つかりませんでした。

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
ja: 要求した投稿はコンテンツがないため、翻訳ができません。

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
ja: この投稿は既に、選択した対象の言語のコンテンツをもっています。翻訳要請を送信すると、対象の言語の現在のコンテンツが上書きされます。

en: An error occured: %s
ja: エラーが発生しました: %s

en: Additional information: %s
ja: 追加情報: %s

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
ja: 重大なエラーが発生し、 qTranslate サービスは進むことができません。ヘルプについては、<a href="%s">サポートフォーラム</a>（英語のみ）に参照してください。

en: Order successfully sent.
ja: ご注文の送信に成功しました。

en: Your translation order has been successfully transfered to the selected service.
ja: あなたの翻訳要請は選択したサービスへの転送に成功しました。

en: The service returned this message: %s
ja: サービスがこのメッセージを返信しました: %s

en: Feel free to choose an action:
ja: ご自由にアクションを選んでください:

en: Translate this post to another language.
ja: この投稿を他の言語に翻訳

en: Translate a different post.
ja: 別な投稿を翻訳

en: View all open orders.
ja: すべての見計注文を表示

en: Let qTranslate Services check if any open orders are finished.
ja: qTranslate サービスに、仕上がった見計注文があるかを確認させます。

en: View this post.
ja: この投稿を表示

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
ja: この投稿はマルチ言語で利用できます。%1$sから翻訳したくない場合、以下の言語に切り替えることができます: %2$s

en: Please choose the language you want to translate to:
ja: 翻訳対象の言語を選択:

en: Continue
ja: 続く

en: Request Translation
ja: 翻訳を要求

en: ERROR: Could not connect to qTranslate Services. Please try again later.
ja: エラー: qTranslate サービスに接続できませんでした。後でもう一度実行してください。

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
ja: すべての<a href="%s">必須のフィールド</a>が記入されていないため、このサービスが利用できません。

en: Your article will be SSL encrypted and securly sent to qTranslate Services, which will forward your text to the chosen Translation Service. Once qTranslate Services receives the translated text, it will automatically appear on your blog.
ja: あなたの投稿は SSL で暗号化され、qTranslate サービスまで安全に送信されます。そして、 qTranslate サービスは選択した翻訳サービスまであなたの投稿を転送します。qTranslate サービスが翻訳された投稿を受け取ると、それを自動でブログに表示されるようになります。

en: Translate
ja: 翻訳

en: Allows your visitors to choose a Language.
ja: 言語が選ぶことを訪問者に許可します。

en: qTranslate Language Chooser
ja: qtranslate 言語選択機能

en: Title:
ja: タイトル:

en: Hide Title:
ja: タイトルを隠す:

en: Display:
ja: 表示:

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Image only
ja: 画像のみ

en: Text and Image
ja: テキストと画像

en: Dropdown Box
ja: ドロップダウン・ボックス
